Latarnia w Świnoujściu – Najwyższa latarnia morska w Polsce

Latarnia w Świnoujściu – Najwyższa latarnia morska w Polsce

Latarnia morska to nie tylko piękna i umilająca romantyczne spacery wieża zdobiąca nadmorski brzeg, ale przede wszystkim swoisty morski drogowskaz i znak nawigacyjny. Polskie wybrzeże posiada 15 czynnych latarń morskich i dodatkowo 2 latarnie utrzymywane przez polskie stacje polarne (Arctowski i Hornsund).

Czynne latarnie morskie umiejscowione są w Świnoujściu, Kikucie, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, na przylądku Rozewie, w Jastarni, na Helu, w Gdańsku i Krynicy Morskiej, a także w miejscowości Osetnik (latarnia morska Stilo).

Jaka jest najwyższa latarnia morska w Polsce?

Otóż najwyższą latarnią na polskim wybrzeżu i jedną z najwyższych latarni na świecie jest ta znajdująca się w Świnoujściu. Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę latarnie morskie zbudowane z cegły, to latarnia w Świnoujściu wiedzie prym i jest najwyższą na świecie.

Została ona oddana do użytkowania 1 grudnia 1857 roku. Jej wysokość to prawie 65 metrów. W 2000 roku została ona udostępniona do zwiedzania turystom. Na taras widokowy latarni mogą dostać się pokonując 308 okrągłych, kamiennych schodów. Ich pokonanie zajmuje przeciętnemu turyście od 10 do 15 minut, choć zdarzają się osoby, które docierają na szczyt nawet w 3 minuty. 

Cały obiekt latarni złożony jest z 3 części. Sama wieża zbudowana jest z cegły ceramicznej. Od strony północnej i południowej przylegają do niej budynki dwukondygnacyjne, w których mieszczą się urządzenia radiolatarni i pomieszczenia obsługi.

Ciekawostką jest, iż pierwotnie kształt wieży latarni był ośmiokątny. Jednakże ciężkie warunki atmosferyczne spowodowały ubytki w materiale cegły, to z kolei wymusiło konieczność remontu wieży. Podczas prac remontowych podjęto decyzję o zmianie kształtu wieży z ośmiokątnego na okrągły. W takiej postaci wieża przetrwała po dzień dzisiejszy.

Latarnia udostępniona jest do zwiedzania przez cały rok. Wysokość emitowanego przez nią światła to 68 metrów, a jego zasięg to 25 Mm (około 46 kilometrów). Ciekawy jest też fakt, iż latarnia emituje światło w 2 strony, nie tylko w stronę morza jak czyni to większość latarni, ale również w stronę kanału portowego. Związane jest to z położeniem latarni u ujścia rzeki Świny.

Ma to ułatwić nawigację przy wpływaniu i wypływaniu z portu. Po ostatniej renowacji światła jego kolor jest zielonkawy. Jest ono emitowane przez żarówki meta halogenowe o mocy 1000 W. Oczywiście nie było tak zawsze. Wcześniej światło wytwarzane było przez lampę na olej rzepakowy, która posiadała knot o grubości męskiego ramienia. Wymagało to wciągania na szczyt wieży beczki oleju rzepakowego raz w tygodniu.

Podobne

Dodaj komentarz