Filmy o żeglarstwie

Filmy o żeglarstwie

Twoją pasją jest żeglowanie? A może dopiero myślisz o wypłynięciu na szerokie wody i zastanawiasz się, czy żeglowanie jest dla Ciebie? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji filmowych, które wypełnią tęsknotę za dalekimi morskimi podróżami albo pozwolą złapać żeglarskiego bakcyla. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Nóż w wodzie (Knife in the Water, 1961)

Kultowy dramat psychologiczny z 1961 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Fabuła filmu skupia się interakcji między małżonkami Krystyną i Andrzejem a przygodnym autostopowiczem. Akcja filmu rozgrywająca się na jachcie żeglującym po mazurskich wodach skupia się wokół rywalizacji między mężczyznami. Film otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i zapoczątkował on międzynarodową karierę Romana Polańskiego.

Posejdon (Poseidon, 2006)

Kolejnym filmem o żeglowaniu wartym polecenia jest katastroficzny obraz z 2006 roku. Opowiada historię fikcyjnego luksusowego liniowca, który zostaje w sylwestrową noc przewrócony przez gigantyczną falę. Uwięzieni wewnątrz pasażerowie próbują gorączkowo ratować się z tonącego statku i wydostać się z pułapki. Ekskluzywny rejs zamienia się w walkę o przetrwanie.

Bunt na Bounty (The Bounty, 1984)

Żeglarski klasyk z 1984 roku. Oparty jest na prawdziwych wydarzeniach podczas rejsu okrętu Royal Navy Bounty w 1789 roku. W pobliżu wyspy Tahiti doszło do buntu załogi, w wyniku czego kapitan wraz z lojalnymi marynarzami zostaje w małej szalupie pozostawiony na morzu. Zbuntowana załoga opanowuje okręt, którym żegluje, aż do jednej z polinezyjskich wysp, gdzie się osiedla.

Martwa Cisza (Dead Calm, 1989)

Thriller o tematyce żeglarskiej z 1989 roku. Małżeństwo po śmierci syna wybiera się w kilkutygodniowy rejs jachtem. Wyprawa ma być ukojeniem dla rodziców po przeżyciu traumatycznej straty. W trakcie rejsu podejmują rozbitka, który twierdzi, że jako jedyny przetrwał z całej załogi po wybuchu epidemii na statku. Psychopata znajdujący się wraz z parą żeglarzy na niewielkiej przestrzeni na środku wielkiej wody? Jest to zapowiedź dramatycznych zdarzeń trzymających widza w napięciu.

Pan i Władca na Krańcu Świata (Master and Commander: The Far Side of the World, 2003)

Wojenny film morski z 2003 roku. Jego akcja rozgrywa się w czasie wojen napoleońskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Komandor brytyjskiej marynarki (w tej roli Russel Crowe) ściga francuską jednostkę Archeon. Film kostiumowy pełen dramatyzmu i emocjonujących zwrotów akcji, ukazujący piękno żeglugi.

W samym sercu morza (In the Heart of the Sea, 2015)

Kolejnym interesującym filmem o żeglowaniu jest bez wątpienia obraz z 2015 roku „W samym sercu morza”. Akcja rozgrywa się w XX wieku podczas wyprawy statkiem wielorybniczym Essex. Celem jest polowanie na wieloryby. Zwykła wyprawa zmienia się w starcie z olbrzymim kaszalotem i walkę załogi o przetrwanie na morzu. Inspiracją dla tego filmu była niewątpliwie powieść Moby Dick.

Sztorm (White Squall, 1996)

Film Ridleya Scotta z 1996 roku. Opowiada opartą na faktach historię, która wydarzyła się 2 maja 1961 roku. Wtedy to załogę żaglowca Albatros, złożoną z nastolatków uczestniczących w szkole pod żaglami na karaibskich wodach dopadł biały szkwał. Żaglowiec tonie, a nieliczni ocaleni rozbitkowie szalupami docierają do Florydy.

Patrol (The Guardian, 2006)

Obraz z 2006 roku opowiadający o pracy Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych. Grający główną rolę Kevin Costner po dramatycznych przeżyciach, w których traci część swojej załogi, postanawia wycofać się z czynnej służby. Przyjmuje jednak propozycję szkolenia kandydatów na ratowników morskich. Kino dramatyczne i pasjonujące.

Samotny rejs (Turning Tide, 2013)

Kolejna propozycja filmu o żeglarstwie pochodzi z 2013 roku. Obraz opowiada o samotnych regatach dookoła świata Vendee Globe. Zastępujący kontuzjowanego kolegę żeglarz zmaga się z codziennymi trudnościami i pogodą. Jednakże to nie koniec nieprzewidzianych niespodzianek. Okazuje się, że nieświadomie łamie regulamin, bowiem na jachcie znajduje się nastoletni Afrykańczyk. Co z tego wyniknie? Musicie sprawdzić sami. 

Wszystko stracone (All Is Lost, 2013)

Samotne żeglowanie to temat przewodni filmu z 2013 roku, w którym główną rolę gra Robert Redford. Przemierzając ocean, bohater musi stawić czoło dramatowi, który diametralnie zmieni jego losy. Dochodzi bowiem do zderzenia jego łodzi z dryfującym kontenerem, w wyniku czego rozbitek w szalupie stoczy emocjonującą walkę o życie.

41 dni nadziei (Adrift, 2018)

Film opowiada prawdziwą historię z września 1983 roku. Para – Tami i Richard, która poznaje się na Karaibach, wyrusza w rejs do Kalifornii, którego celem jest odstawienie jachtu właścicielom. Po pokonaniu połowy trasy wpływają prosto w huragan Raymond. Jacht zostaje poważnie uszkodzony, a Richard jest ranny. Czy Tami dopłynie szczęśliwie do brzegu?

Podobne

Dodaj komentarz