Książki o żeglarstwie

Książki o żeglarstwie

Czy w czasach internetu, telefonów i telewizji ktoś jeszcze sięga po książki? Okazuje się, że mają się one całkiem dobrze i nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Również i pasjonaci żeglarstwa znajdą wśród papierowych pozycji coś dla siebie. Przegląd dostępnych tytułów jest naprawdę imponujący. Począwszy od wszelkiego rodzaju poradników i podręczników poprzez biografie a kończąc na literackiej prozie i fantastyce. Każdy początkujący, ale i zaawansowany pasjonat żeglarstwa znajdzie wśród tak szerokiego wyboru tytułów coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd najbardziej popularnych pozycji.

Znaczy Kapitan Karol Olgierd Borchardt

Znaczy Kapitan

Autor: Olgierd Borchardt Karol
ISBN: 9788381279178

Tytuł ten uchodzi za najlepszą i najbardziej popularną książkę o tematyce marynistycznej w Polsce. Autor Karol Olgierd Borchardt przedstawia w niej losy najsłynniejszych polskich kapitanów, statków parowych i transatlantyków oraz żaglowców szkolnych „Lwów” i „Dar Pomorza”. Opisuje początki rozwoju floty morskiej w Polsce. Przede wszystkim dzieje i dokonania kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza.

Z goryczy soli moja radość

Z goryczy soli moja radość

Autor: Teresa Remiszewska
ISBN: 830800086X

Książka ta jest swoistym zapisem samotnego udziału w regatach transatlantyckich OSKAR 1972 Teresy Remiszewskiej — jednej z najlepszych polskich żeglarek w historii. Przepłynięcie Atlantyku na jachcie Komodor najtrudniejszą trasą zajęło jej 57 dni. Wyczyn ten sprawił, że zapisała się w historii żeglarstwa jako pierwsza Polska, która dokonała tego osiągnięcia i jako czwarta w kobieta w świecie. 

Żeglarz jachtowy. Podręcznik

Żeglarz jachtowy. Podręcznik

Autor: Małgorzata Czarnomska, Tomasz Michalak
ISBN: 9788366846425

Pozycja autorstwa Małgorzaty Czarnomskiej i Tomasza Michalaka — doświadczonych instruktorów i kapitanów jachtowych. Książka niezbędna i niezwykle pomocna przy zdawaniu patentu na żeglarza jachtowego. Podręcznik zawiera kompletny materiał wymagany przy zdawaniu egzaminu żeglarskiego oraz dodatkowe pomocne porady. Pozycja napisana w sposób nowoczesny, przejrzysty i komunikatywny. Rekomendowana przez Polski Związek Żeglarski i zgodna z aktualną podstawą programową. Jednym słowem żeglarski niezbędnik must have.

Długa droga. Samotnie między morzem i niebem

Długa droga. Samotnie między morzem i niebem

Autor: Bernard Moitessier
ISBN: 9788395753879

Książka ta jest klasykiem literatury żeglarskiej i marynistycznej. Jest zapisem samotnych regat wokółziemskich bez zawijania do portu Golden Globe Race z 1968 roku. Bierze w nich udział 9 żeglarzy, w tym autor pozycji Bernard Moitessier. Wyścig obejmuje 69 367 kilometrów pokonywanych samotnie bez łączności satelitarnej, GPS i urządzeń odsalających. To relacja z walki z nieposkromionymi żywiołami, codzienną słabością ciała, ale i opis rozmyślań żeglarza.

Utracone jachty Paul Gelder

Utracone jachty

Autor: Paul Gelder
ISBN: 9788370205775

Książka Paula Geldera stanowiąca swoisty przegląd dramatycznych historii morskich związanych z utraconymi jachtami. Pierwsze jej wydanie ukazało się w Wielkiej Brytanii w 1985 roku i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Tragiczne zdarzenia opisane w książce począwszy od zderzeń z innymi obiektami, pożarów, sztormów, po błędy nawigacyjne są swoistym przeglądem katastrof morskich. Pozwalają one również na dogłębną analizę zdarzeń i wyciągnięcie wniosków co do poczynań, które mogłyby odwrócić niekorzystny przebieg zdarzeń i zapobiec przynajmniej niektórym tragediom w przyszłości. 

Trzy sposoby na wywrócenie łódki

Trzy sposoby na wywrócenie łódki

Autor: Chris Stewart
ISBN: 9788324718733

A teraz propozycja nieco luźniejsza. Książka Chrisa Stewarta — muzyka rockowego, który w zabawny sposób opisuje swoje perypetie jako szypra na łodzi. Spełniając swoje marzenia w pływaniu po greckich wyspach, zmaga się jako nowicjusz z całkiem nieznaną dla siebie dziedziną, jaką jest żeglarstwo. 

Kapitan Kuk

Kapitan Kuk

Autor: Krzysztof Baranowski
ISBN: 9788362039074

Książka autorstwa Krzysztofa Baranowskiego opisująca rejs wokół Ameryki Południowej w latach 1965-1966 na jachcie Śmiały. Co ciekawe w rejsie uczestniczyło 4 kapitanów, a autor, aby w ogóle zabrać się na wyprawę i wziąć w niej udział, otrzymał propozycję pracy na stanowisku kucharza. Przez 15 miesięcy nie przepadając za kucharzeniem, wykonywał zadania pokładowego kuka, co skłoniło go do ciekawych przemyśleń zawartych na kartach tej pozycji. 

Pozostawiony śmierci

Pozostawiony śmierci

Autor: Nick Ward
ISBN: 9788370203924

Pozycja ta jest opowieścią Nicka Warda o tragicznym dla niego przebiegu regat Fastnet z 1979 roku. Podczas niezwykle silnego sztormu, w katastroficznych okolicznościach przyrody, przy przewracającym się jachcie, członkowie załogi pozostawili go na pewną śmierć. Pomimo tragicznego położenia Nick Ward przeżył, aby po 27 latach milczenia opowiedzieć swoją historię. Historię prawdziwą, inspirującą i poruszającą. 

333 rady dla żeglarzy Fridtjof Gunkel

333 rady dla żeglarzy

Autor: Gunkel Fridtjof
ISBN: 9788370207335

Gunkel Fridtjof stworzył swoisty praktyczny poradnik i przewodnik zawierający szereg przydatnych informacji i pomysłów, które mogą usprawnić i ułatwić żeglarskie życie. Rady te publikowane były na łamach czasopisma” Yacht” w rubryce Skippers Magazine i przesyłane były do redakcji przez samych czytelników. Przykładowo można tam znaleźć porady, w jaki sposób samodzielnie stworzyć uchwyt na komputer jachtowy czy wykorzystać drabinkę kąpielową jako uchwyt pontonu. Warto zaznajomić się z doświadczeniami innych żeglarzy i skorzystać z tej skarbnicy cennych praktycznych wskazówek, tak aby polepszyć komfort i bezpieczeństwo własnego żeglowania.

Podobne

Dodaj komentarz